LYDER

Dijital dönüşüm nedir?

Dijital dönüşüm, teknolojiyi sürekli olarak geniş ölçekte kullanarak değer yaratma hedefiyle bir organizasyonun yeniden yapılandırılmasıdır.

Yaygın olarak kullanılan pek çok tabir gibi, “dijital dönüşüm” de farklı insanlar için farklı anlamlar ifade eden kapsamlı bir terime dönüştü. Bu bir sorun. Dijital dönüşüm, kuruluşların yalnızca rekabet edebilmesi değil hayatta kalabilmesi için de kritik öneme sahiptir. Liderler dijital dönüşümün ne olduğu konusunda net olamazlarsa ve kuruluşlarını belirli bir program çerçevesinde düzenleyemezse başarılı olmayı bekleyemezler.

Başarılı dijital dönüşümler şirketlerin dijitali nasıl kullandıklarına değil, nasıl dijital hale geldiklerine bağlıdır .

- McKinsey

Dijital dönüşümde temel liderlik rolleri nelerdir?

  • Müşteri deneyimi
  • Operasyonel çeviklik
  • Dijital teknoloji entegrasyonu
  • Kültür ve liderlik

Başarılı bir dijital dönüşüm, bir kuruluşun geniş bir yelpazedeki işlevlerine dokunarak yeni yöntemlerle birlikte çalışabilmelerini sağlar. Bunun için büyük ölçekli ve koordineli yatırımlar gerekiyor. gerçekleştirebilecek tek kişi Bu seviyede sürdürülebilir değişimi CEO’dur. biri CEO’nun en önemli görevlerinden liderlik ekibi arasında uyum, bağlılık ve hesap verebilirliği sağlamaktır. Bunların hiçbiri olmadan dijital dönüşümlerdeki ilerleme hızla durabilir.

Üst düzey yöneticiler ve iş birimi düzeyindeki liderlerin de önemli görevleri vardır. Teknoloji söz konusu olduğunda, baş bilgi sorumlusu genellikle şirketin iç işleyişini teknolojiyle iyileştirmeye odaklanır . Baş teknoloji sorumlusu genellikle müşteri tekliflerini teknolojiyle iyileştirmeye çalışır. Dijital şefler çoğu durumda dönüşümün ortak liderleri olarak hareket ediyor ve kullanıcılar için yeni dijital deneyimler yaratmak için genellikle dijital ve yapay zeka teknolojileriyle çalışıyor. İnsan kaynakları müdürü, dijital yetenekleri güvence altına almak uygulamalarını hayata geçirmek için ve dijital yetenekleri geliştirip elde tutacak yetenek yönetimi dönüşümün erken safhalarında çok önemli bir rol oynar ; CFO ise dönüşüm iş senaryosunu ve değer gerçekleştirmenin takibini denetler. Son olarak, baş risk sorumlusunun risk kontrollerinin geliştirme sürecine entegrasyonunu yönlendirmesi ve veri gizliliği ve siber güvenlik gibi yeni risklere nasıl yanıt verileceğini anlaması gerekir. gerektirdiği dijital ve yapay zeka dönüşümünün oluşturabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir